Poradna - Ako dalej?

Prvé kroky po prevzatí psíka

Príchod štenata resp. psa z útulku spraví poriadny rozruch dovtedy kludného života všetkých [ilustracne foto]príslušníkov rodiny. Najmä rodine, ktorá rieši tento problém prvý raz, nastanú starosti ako a kde psa ubytovat, ako a cím ho živit, ako a kde s ním chodit na prechádzky, ci treba štena kúpat alebo nekúpat a pod. Zacneme zhánat odbornú literatúru a od známych zbierat skúsenosti. Potom zistíme, že literatúra je od každého autora odlišná a skúsenosti má každý iné. Nastane otázka ako dalej?

Ubytovanie psa v búde neznamená, žeho zavrieme do výbehu, obcas mu prinesieme jedlo a viac sa o neho nebudeme starat. Každodenne mu poskytneme dostatocný pohyb a obcas ho vezmeme do bytu, aby si zvykol na ludskú spolocnost. Tieto chvíle venujeme výchove a výcviku , ktorý je dôležitý pre další psychický vývoj. Dostatok pohybu je dôležitý pre zdravý vývin svalstva, srdca a plúc, spevnuje chrbát, klby a pes získava správne zauhlenie koncatín. Pri pohybe treba dbat o to, aby sme psa zbytocne neprepínali, pretože môžeme spôsobit opacný efekt.

Ak nemáme možnost psa ubytovat vonku, pripravíme mu vhodné miesto v byte. Najlepšie bude nejaké odlahlé a kludné miesto v predsieni alebo v kuchyni, na ktoré mu dáme podložku s vymenitelným návlekom, kvôli hygiene. Miesto by nemalo byt v prievanovej zóne a taktiež príliš teplé, no malo by byt dobre izolované od chladnej podlahy. Mali by sme dôsledne trvat na tom, aby na tomto mieste pes trávil chvíle odpocinku. Ideálne by bolo, keby si miesto k odpocinku zviera vybralo samo.

Krmeniu musíme najmä u štenata venovat zvýšenú pozornost. Strava musí byt pestrá, obsahujúca všetky potrebné látky pre zdravý vývin, co znamená dostatok vitamínov a minerálnych látok . V žiadnom prípade by strava psa nemala byt totožná s našim jedálnickom. V dnešnej dobe je na trhu dostatocný výber psích konzerv resp. granulovaného krmiva.

Pes je mäsožravec, a preto v prípade prípravy stravy by malo byt základom krmiva varené mäso, doplnené striedavo ryžou, cestovinami, ovsenými vlockami, krúpami a vždy zeleninou. U šteniat mäso melieme a neskôr krájame na kocky. Obcas dávame psovi zdravé hovädzie mäso v surovom stave. Ako prilepšenie dávame do krmiva surové vajcia, tvaroh, syry a mäkké telacie kosti. V krmive by nemali byt zemiaky a kosti z hydiny a králika.. Mlieko zbytocne neprecenujeme. V krmnej dávke psa má význam do veku troch mesiacov, potom stráca opodstatnenie a môže dokonca spôsobovat zažívacie tažkosti. Stravu solíme len mierne a pridávame do nej minerálne prísady podla návodu od výrobcov. Krmivo má byt teplé, vždy na cistej miske.

Štenatá krmime trikrát až šestkrát denne, s pribúdajúcim vekom dávky zvyšujeme a postupne prejdeme vo veku jedného roka na krmenie raz za den /najlepšie vecer/..

K vode na pitie musí mat pes prístup nepretržite. Pocas prijímania jedla ludmi má byt pes na svojom mieste. Predídeme tým nekontrolovatelnému krmeniu a nepríjemnému žobraniu pri stole. Po každom krmení štena, resp. psa vyvedieme von, aby si mohlo vykonat svoju potrebu. To mimochodom budeme robit každú hodinu, neskôr každé dve hodiny, aby si štena zvyklo na dodržiavanie cistoty v byte. [ilustracne foto] Táto námaha sa nám vyplatí, pretože sa nebudeme musiet na štena za necistotu hnevat.

Pri každej príležitosti, ked psík spraví nieco dobré, napr. potrebu na vyclenenom mieste, pribehne k nám na zavolanie a pod. ho vela chválime, poprípade odmeníme pamlskom. Psík to rýchlo pochopí a zacne rozlišovat medzi dobrým a zlým správaním.

V prvých dnoch po privedení psíka domov z útulku mu venujeme mimoriadnu pozornost, aby sme spoznali jeho povahu a samozrejme, aby k nám psík prilnul.

Taktiež sa denne staráme o jeho telesnú hygienu /cesanie, kontrola vonkajších parazitov, kožných ochorení a pod./. V súcasnej ponuke je dostatok kvalitných prípravkov na odstránenie parazitov. Pri väcšej invázii požiadame o pomoc príslušného veterinára. Rovnakú pozornost venujeme aj búde, resp. pelechu v byte. Rovnako si všímame psie výkaly, ci sa v nich nenachádzajú škrkavky a clánky pásomnice. V každom prípade prevádzame raz za tri mesiace, minimálne raz za pol roka odcervenie. Psi z nášho útulku sú ockovaní. Vakcínu treba opakovat raz za rok. V prípade štenata, ktoré ešte nedovršilo pri prevzatí vek troch mesiacov, treba vakcínu opakovat podla našich pokynov.

Štena môžeme kúpat len vo výnimocných prípadoch a iba za predpokladu dôkladného vysušenia, aby neprechladlo. Pri kúpaní dbáme o to, aby sme psíkovi vodu neznechutili, ale naopak aby mal z kúpania a vody radost. Po prepláchnutí srsti cistou vodou a dôkladnom osušení vytrieme tampónom oci a uši. Starostlivost o kvalitu srsti je zvlášt potrebná u dlhosrstých psov. Štena má spociatku tzv. štenaciu srst, ktorú postupne mení za normálnu srst dospelého psa. Denným cesaním túto výmenu nielen ulahcíme, ale masážou pokožky prispievame k správnemu vývinu srsti.

Ak spozorujeme neobvyklé zmeny v správaní psíka - neprejavuje hravost, je malátny, smutný a pod. okamžite vyhladáme veterinárneho lekára a psíka dáme vyšetrit. Niekedy tým predídeme vážnemu ochoreniu.

Prajeme Vám vela príjemných chvíl prežitých v spolocnosti Vášho nového priatela a dakujeme, že ste sa rozhodli prijat medzi seba zverenca z nášho útulku.

Zachovajte nám priazen Viliam Jaroš